Estetik meme küçültme

Estetik meme küçültme

Estetik Meme küçültme ve meme dikleştirme.

Estetik meme küçültme Meme zamanla, doğum sonrası çeşitli etkenlerle büyür sarkar. Görünüşü bozar, fiziksel aktiviteleri engeller. Ruhsal sorunlara yol açabilir. Memede sarkma sırt, omuz ağrıları ve katlantı bölgelerinde egzema-mantar enfeksiyonlarına yol açabilir. Sadece görünüşten de rahatsızlık duyulabilir.

Meme küçültme için hastanın beklentileri alınır. Hastaya bu ameliyatın iz bırakacağı ve bu izlerim muhtemel durumları hakkında bilgi verilir. İzler kalıcıdır ve bikini bölgesinde kaldığı için çok sorun çıkarmaz. İzler ameliyat tekniğine göre ters  T veya lolipop şeklinde olabilir. ameliyatta meme başı ameliyatta etraftan kesi olduğu için süt kanalları etkilenir. Emzirme sorunu oluşabilir. Ancak bu oran yüksek değildir. Hastaya ameliyat öncesi mutlaka mamografi veya ultrasonografi çekilmelidir. Memenin şekli büyüklüğü cildinizin durumuna göre durum değerlendirmesi yapılır. Ameliyat öncesinde sigara kullanmamak kullanıyorsa da iki hafta önceden bırakmakta anestezi açısından yarar vardır.

Ameliyat için plan ve çizim yapılır. Çizimler kolay silinmeyen özel kalemlerle ameliyat esnasında kesilerin nasıl yapılacağını gösterir. Hasta genel anestezi altında opere edilir. Ameliyat süresi 2-4 saat civarındadır. Kanlanma durumuna göre yapılan çizimlere uyarak kesiler yapılır. Meme ucu ve çevresi korunarak ve sıklıkla sarktığı içim yukarıya planlanan bölgeye taşınır. Ameliyatın türüne göre ters T veya lolipop şeklinde kesiler dikilir. Kanama kontrolü yapılır. Drenler yerleştirilir.

Ameliyat sonrası drenler 2-4 gün sonra alınır. En az 3-4 hafta korse sütyen uygulanır. Ameliyattan sonra ilk iki hafta kan sulandırıcı (aspirin,heparin vb) kullanılmamalıdır.

Estetik meme küçültme
Estetik meme küçültme

Ameliyat sonrası kanama enfeksiyon, serum birikimi olabilir. Ağrı olabilir. Güçlü ağrı kesiciler ile bu durum kolayca atlatılır.  Yara hatlarında kısmi açılmalar, morarmalar oluşabilir. Bunlar çoğu basit, müdahale gerekmeksizin tedavi edilebilir. Bazı durumlarda meme başı ve çevresinde his kaybı olabilir. Bu durum geri dönüşlüdür.

Öneri olarak ilk 2 hafta sırtüstü yatma önerilir. Sütyenler ilk 3-4 hafta devamlı sonraki 6 ay gündüzleri daima takılı olmalıdır. Ağır kaldırma ilk 15 gün kesinlikle olmamalı sonra yavaşça çok az ağırlık kaldırılmalıdır.

Meme dikleştirme ya da askılama ameliyatı da benzerdir. Ancak burada fazla yağ ve meme dokusu çıkarılmaz. Meme ucu sarkıklığı bunun planlanan-çizimi yapılan yukarı bölgeye taşınmasıyla çözülür.  Artan ciltler çıkarılarak dikleştirilir. Meme dokusu küçük ve sarkıksa buna silikon meme protezi de ilave edilebilir.