Estetik Meme büyütme

Estetik Meme büyütme

Estetik Meme büyütme

Estetik Meme büyütme Memede gelişimsel olarak yeterli gelişmeme veya az gelişmesi,  meme kanseri  nedeniyle kayıp, asimetrik gelişimlere bağlı olarak ya da isteğe bağlı olarak büyütme talebi oluşur. Meme müdahaleleri estetik olarak dramatik düzelme sağlar. Tatmin edicidir. Burada  dikkat edilmesi gereken aşırı beklenti ve mükemmeliyetçilik.

Estetik Meme büyütme
Estetik Meme büyütme

Protezler yüzey özelliklerine göre anatomik şekillerine göre ayrılırlar. Düz ve pürtüklü yüzeyli olanlar. Yuvarlak ve damla(anatomik) olanlar şeklinde. Protezler hastada ömür boyu kalabilir herhangi bir mahsuru yoktur. Göğüs büyütmede meme dokusunun hacim kazanması dekolte bölgesinin dolgunluğu ve sağ-sol göğüs arasında geçişler uyumlu olması, hatların düzgün duruşu istenir.  Göğüs genişliği veya uzunluğu gibi diğer faktörlerde göz önüne alınır. Protezler deneme protezleriyle beraber geldiği için ameliyat esnasında göğsün altına yerleştirilip gözlemleyerek en uygununa karar verilir ve asıl protez kutusundan steril olarak alınarak denemenin yerine kalıcı olarak yerleştirilir.

Meme büyütme 3 yolla yapılır göğüs ucu çevresi, koltuk altı ve en çok tercih edilen memealtı kıvrım. Göğüs ucu çevresinden kesi yaparak silikon protez yerleştirmek doğum düşünen, dolayısıyla emzirecek olan kişilere önerilmemektedir.

Estetik Meme büyütme
Estetik Meme büyütme

Ameliyat sıklıkla genel anestezi yani uyutularak yapılır, nadiren lokal anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat 1-2 saat sürebilir. Ameliyat göğüs altında ya kasın altına ya meme dokusu altına yada dual plan denen yarı kas yarıda meme dokusu zarı altına yapılabilir. Ameliyat bitiminde kanama , pıhtı ve sıvı birikimini önlemek için dren konabilir. Ameliyat sonrası sütyen ve korseleri en az 3-4 hafta kullanılır. Ameliyat planı ve süreç hakkında hastasıyla ayrıntılı görüşmesiyle beraber tercih cerrahın olacaktır.

Estetik Meme büyütme
Estetik Meme büyütme

İstenmeyen durum ve yan etkiler hematom , seroma denen kan ve serum birikmesi ve enfeksiyon olabilir. Ameliyat sonrası dönemde proteze bağlı kapsül kontraktür oluşabilir. Yine geçici meme başı his kaybı olabilir hastaların büyük çoğunluğunda bu zamanla geri dönecektir. Damla tipi protezlerde yer değiştirme olabilir. Bunlar tekrar bir müdahale gerektirebilir. Enfeksiyon, apse olabilir. Bunlar tedavi edilebilir durumlardır. Ancak bu kompikasyonlar nadirdir.

Son zamanlarda gündeme gele ALCL denen bir lenfoma türü biocell içeren büyük pürtüklü protezlerle ilişkili gözüktüğü için bu protezler piyasadan kaldırılmış. Düz yüzeyli protezler önerilmeye başlanmıştır. Ülkemizde bu konuda ileri adımlar atılmış ve bu risk yok denecek seviyeye getirilmiştir.