Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Alt ve üst göz kapaklarında sarkma, torbalanma ve şişlik olduğuna buna yönelik düzeltici ameliyatlar yapılmaktadır. Bu bazen cilt fazlalığı şeklinde olmakta, bazen aşırı yağlanma ve yağ dokusu fıtıklaşması şeklinde de olabilmektedir. Kişi önce bir plastik cerraha danışmalıdır. Olması gereken kusursuzluk değil, düzeltme olduğunu bilmeli ve ameliyat sonrası kendini daha iyi hissetme, daha güzel görünme konusunda da gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır.

Göz kapağı estetiği

Bazen göz kapağı görünüşünü düzeltmede kaş kaldırma, dolgu uygulama gerekebilir. Görmeyi bozan, gözyaşı oluşumunu engelleyen veya azaltan göz problemlerini ameliyat öncesi belirlemek gerekir. Bu durumda bir göz doktorunun değerlendirme yapması gerekir.

 

Daha çok yaşlanma ile ortaya çıkan üst göz kapağında 2 bölüm, alt göz kapağında 3 bölüm torbalanma ve fıtıklaşarak şişlik yapan yağdan oluşan kitleler çıkarılarak ya da son zamanlarda daha çok uygulanan bu doku yanak veya göz yağı oluğunda çökkünlük olan yerlere dolgu olarak kaydırılmaktadır.
Ameliyat o bölgenin uyuşturulması ile olur yani lokal anestezi yapılır. Ameliyat subsilier kesi denen kirpik hattının hemen altından içten dışarı kirpik hattına paralel ve eşit uzaklıkta doğrusal uzatılarak açılır.

 

Nazik bir şekilde yağ bölmeleri açılır. Yağ dokusu uzaklaştırılır. Sonra sarkan cilt varsa o da uzaklaştırılır. Kas dokusu sarkmışsa asılarak düzeltilir. Ameliyat mutlaka üst göz kapağından başlamalıdır. Daha sonra alt göz kapaklarına geçilir. Alt göz kapağından cilt çıkarmak mümkün olduğu kadar az yapılır.

Böylece göz kapağının aşağı doğru çekilme(ektropion) oluşması önlenir
Ameliyat sonrası çok çabuk şişlik morarma olabilir. Ağrı kesici ve ödem azaltıcı kullanılabilir. Yüksekte birkaç yastık kullanarak ve soğuk uygulama(buz) gerekir.

Buz direkt cilde temas ettirilmemeli ve sıvı geçirmeyen bir madde ile sarılmalıdır. İki gün pansuman yeterlidir. Temizlik için bebe şampuanı kullanılmalı. Güneş gözlüğünü 2-3 hafta güneşten toz gibi dış etkenlerden korunmak gerekir.

  •  Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)
  •  Göz kapağı estetiği elazığ
  •  elazığ estetik kliniği
  •  op.dr.ismet bingöl