Karın germe ( abdominoplasti)

Karın germe ( abdominoplasti)

Karın germe ( abdominoplasti)

Karın germe yağlanma ve sarkmaya bağlı oluşan kaba ve kalın olan karnın inceltilmesi, sarkmaların toparlanması amacıyla yapılan bir ameliyattır. Karın yukarıdan aşağı yönde veya ceket ilikler yönde de küçültülebildiği gibi zayıflamış, kendini bırakmış kasların onarımı ve içerden sıkılaştırma işlemi de yapılabilir. Karın germe ameliyatı karnın görünümünde oldukça iyi ve bariz düzelmeler sağlar.

Karın germe ( abdominoplasti)

Bunu bedeli genellikle yapılan ameliyat şekline bağlı olarak ya sezeryan bölgesi doğrultusunda ya  da yukarıdan aşağıya iz şeklinde olmaktadır. Göbek deliğinin yerinin değiştiği durumlarda da o bölgede kısa bir iz kalmaktadır. İnsan cildi kesildiğinde dikince kalıcı iz bırakarak iyileşir. İzin genişliği, yüksekliği, görünüşü bünyeye ve çevresel faktörlere bağlıdır.

Karın germe ( abdominoplasti)
Karın germe ( abdominoplasti)

Bunun için uygun adaylar  spor, diyet ve egzersize rağmen karında bölgesel yağlanma ve beraberinde olan sarkmaları, doğum sonrası gevşeklikler-sarkmalar, obezite nedeniyle yapılan ameliyatlardan sonra (postbariatrik) en az bir yılı geçirmiş, kilosu sabitlemiş hastalara uygulanır. Kilo vermeye devam eden kişiler kilonun sabitlenmesinden sonra doktoruyla görüşmelidir.

Ameliyattan önce hasta doktor tarafından muayene edilir  ve bu ameliyat ile ilgili beklentilerini doktoruyla konuşmalıdır. Olabilecek istenmeyen etkiler, riskler ve komplkasyonlar hakkında bilgilendirilmelidir. Karın germe ameliyatını yetkin ehliyet sahibi bir plastik cerrah yapmalıdır. Karın germe özensizce yetkin olmayan kişilerce yapıldığında en azından tekrar düzeltme ameliyatı kaçınılmaz olabilir. Daha da kötüsü düzelme imkanı zor vaka olabilir.

Kısmi karın germede karın ile göbek deliği arasında çok fazla yağlanma sarkma yoktur, azdır. Bu uyutmadan yapılabilir. Muayenehane şartlarında ve uyku hali verilerek(sedasyon) yapılabilir. Tam karın germe uyutarak genel anestezi altında bir önceki gece yarısından itibaren yahut 7-8 saat aç susuz kalarak yapılır.

Karın germe ( abdominoplasti)
Karın germe ( abdominoplasti)

Ameliyat yapılacak işleme bağlı olarak tam karın germede  2-4 saat sürebilir. Kısmi karın germe ise 1-2 saat sürebilir. Ameliyatta karın alt çizgi ile kasıklar arasında sğdan sola leğen kemiklerine uzanabilen bazen de 360 derece denen karnı çepeçevre saran kesi ile yapılır.

Bir başka yöntem lys de fleur tekniği denen göbek üstü imam tahtası kemiğinden orta hatta göbek deliğini de içine alan aynı hattan sezeyan hattına ulaşan ek olarak klasik karın germe ile birleştirilen yöntem şeklinde yapılabilmektedir.

Yarıca tüm bu işlemlerle yani  karın doku/kitlesi ile beraber yağ çekme (liposuction) gerekebilir. Karın duvarında hem yağlanma hem de sarkmalar uygun tekniklerle çıkarılır. Kanama kontrolü yapılır. Kan, sıvı ve pıhtı birikmesini önlemek amacıyla 2-4 gün içinde çıkarılmak üzere dren yerleştirilir. Basınçlı elbise, korse giydirilir. Korseler 3-4 hafta kullanılır. Karın germe ya tam yada kısmı germe şeklinde yapılmaktadır.