isik-dolgusu-estetik

Yüz estetiği

Yüz estetiği

Yüz estetiği Yüzümüz bizi tanımlayan belirleyen duygularımızı gözteren güzelliğimizi ortaya çıkaran bir yapı. Yüz zamanla değişim gösterir. Bebeklik çocukluk yıllarında kusursuz gençlikle önemli uğraşımız yaşlanmayla da dertlendiğimiz yüzümüzün sarkmaya kilo kaybetmeye yağ dokusunun azalmaya başladığı bir dönemdir. Sağlıklı beslenme nemlendirici ve bakım kremleri kullanmak bu süreci ne kadar etkiler tartışmalıdır.

 

Plastik cerrahide yüz estetiği 2 bölümde mütala edilir.

  1. Ameliyatlar yüz germe, alın kaş germe gibi. gamze, bişektomi (hollywood yanağı)
  2. Ameliyat dışı estetik girişimler. PRP, Botoks, dolgu, peeling, dermabrazyon , dermapen gibi uygulamalar.

Yüz germe: facelift

Yüzün yaşlanmaya bağlı olarak yağ dokusu kaybı , yağ dokusunun yer değiştirmesi ile yüzün sarkması yüz germe ihtiyacını doğurabilir.

Hasta lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi altında ameliyata alınır. Klasik yüz germe alın yan tarafından saçlı deri ve favoriyi geçerek kulak önündenkulak memesini dönerek saçlı deri sınırına uzanan geniş bir kesi gerektiği gibi mini yüz germe denen küçük bir kesi ile girip asıcı işlemler yapmaya, orta yüz germe ise alt göz kapağı estetiği yapar gibi girilerek aynı zamanda ağız içinden üst çene burun ucu hizasından girerek yapılabilir. Yanaklarda toparlanma ve germe elde edilmiş olur. İlk başta anlatılan klasik yüz germede dış  göz çevresi, yanakların dış kısmı, gıdının,boynun ve çene bölgesi sarkıklıkları germe işlemi ile gidermek mümkündür.

Yüz germe sadece sarkan deri anlamına gelmiyor, altta kasları saran zarların kılıflarında iştirakı olabiliyor. Ameliyat tekniklerinde bu zar ve kılıflar boyun ve çenede gerim yaparak kulak önü ve arkasına dikiliyor. Fazla cilt çıkarılıyor, pansuman ve yüz korsesi uygulanıyor.

Orta yüz germede ise yanak bölgesi, burun dudak arası olukta sarkmalar ve katlantılaruın giderilmesinde de etkili olabilir.

Dudaklarda hatların zayıflaması ve dudak dokusunun içe doğru kıvrılmasını bir burun köşe kenarından diğerine uzanan izi minimalize eden bir ikili boynuz yapıyı çıkarıp germek mümkündür. Dudak dışa doğru kıvrılacak ve görünümü  daha belirgin hale gelecektir.

Yine yağ enjeksiyonları da eklenerek  volüm,hacim eksikliklerini de gidermek mümkündür.

Bu ameliyatlar 1-3 saat sürebilir. Ameliyatın süresini yapılacak işler belirler.

Ameliyat sonrası istenmeyen durumlar olabilir yara yeri sorunları abse kanama pıhtı serum birikmesi gibi. kısmen doku kayıpları oluşabilir. bunlar geri dönüşlüdür. izler kişiye göre değişebilir. Zamanla solar. Sigara, alkol ve kötü beslenme cilt kalitesini bozar.