Estetik Burun Ameliyatı Elazığ

Estetik Burun Ameliyatı Elazığ

Estetik burun, Rinoplastide denmektedir. Yüzün dışarıdan bakıldığında; en çok göze çarpan, yüzü tamamlayan bir organımız. Yüzün orta bölümünde görünen; komşu yapılarla çene, alın ve yanaklarla birlikte  uyumun en önemli bölgesidir. Estetik Burun Ameliyatı Elazığ Burunda başvurular  buruna alınan darbeler, doğuştan itibaren çeşitli aşamalarda oluşan veya  zaman içinde kendiliğinden oluşan durumlarda ya da kişinin burnuyla ilgili istediği değişimler için başvuru olmaktadır.

  Çeşitli gerekçelerle burun ameliyatı olmak isteyen kişiler hekime başvurunca detaylı bir araştırma yapılır. Şekil ile nefes almada sorunlar ile ilgili talepler dinlenir. Nefes almanın burun ile ilgili kısımları için dıştan gözleyerek ve bir spekulum ve varsa diğer muayene araçları ile muayene edilir. Hasta bu süreçle ilgili onam formu ve ameliyat hakkında detaylı bilgilendirme yapılır.

Hasta ile görüşmede hastanın beklentileri alınır. Bu beklentilere cevap üretmede cerrahın yapabilecekleri konuşulur. Beklenti gerçekçi , bedeni ile barışık, stres-ruhsal duygu durumu aşırı yoğunlaşmasından uzak olmalı.  Ameliyatta yapılacak işlemler hastaya anlaşılır dille anlatılır. Hasta ideal yaşı  18 olmakla beraber 16-17 yaşında da operasyon yapılabilir.

İleri yaş kişilerde, burun üzerinde iyileşmesi mümkün olmayan ve sorunlu bazı cilt hastalıkları, geniş yara izleri durumlarında klasik burun ameliyatı düşünülmez. Ameliyatta amaç beklentiyi karşılayacak, nefes alan bir buruna sahip olmaktır. Bunlar açıkça konuşulmalı ve tartışılmalıdır.

Estetik Burun Ameliyatı

Ameliyat farklı planlamalarla yapılır. Örneğin kemerin  alınması, burun ucuna eğilme düşme nedeniyle düzeltme yapılabilir. Aynı seansta burun deliklerini ikiye ayıran bölme(septum) eğriliği düzeltilebilir. Ameliyata bağlı ya da travmatik kırıklara bağlı burunda çökmeler olabilir (saddle nose deformitesi gibi). Bazen de burun çökmelerinde burun çatısını oluşturacak kıkırdak kaybı, eksikliği için kaburga kıkırdağı alınıp kullanılabilmektedir.  

Burun ameliyatı kararı verildiğinde hastanın yaşı duygu durumu uygunsa anestezi muayenesi yapılır.  Küçük düzeltmeler dışında ameliyat genel anestezi altında olmalıdır.  Onay alındıktan sonra bir gece önceden en az  10 saatlik aç ve susuz kalma sonrası hasta yattığı klinikten hemşire eşliğinde ameliyathaneye alınır.

Ameliyat ortalama 1,5-2 saat sürmektedir. Açık ve kapalı teknik uygulanabilir. Ameliyat sonrası  burun bantlanır, mutlaka burna tampon yerleştirilir  ve burun ameliyat bitiminde atele ya da alçıya alınır. Tamponlar genelde 1-2 günde, bazen daha uzun bir zamanda alınır. Bant ve alçılar bir hafta sonunda çıkarılır

Ameliyat bitişivsonrası hasta dinlenmeye alınır sonra servise çekilir. Tedavisi başlanır. Ağrı ve şişlik ile mücadele edilir. Daha az travmatik yöntemler  ve gelişen tekniklerle şişlik morluk daha az olmakta, daha az sorun çıkarmaktadır. Estetik Burun Ameliyatı Elazığ

Ameliyat sonrası şişliğin % 70-85’i bir ayda inmektedir. Kalanı ortalama 6 ay ve bazen bir yıla yayılabilmektedir. Erken dönemde ödem, şişlik nedeniyle çoğu burun çok güzel gözükür ama önemli olan uzun vadede  kalıcı sonuçlar elde edilmesidir.